fotka blog5

Gabriela Kiššová sa venuje práci v neziskovom sektore, prekladá a učí nemecký jazyk. Zbožňuje stromy a prírodu, prechádzky s psíkom, hubárčenie, cestovanie, čítanie a varenie. 

Aké obavy si mala predtým, ako si začala cestovať?

Na cestovanie som sa vždy veľmi tešila, obavy som mala a mávam minimálne, vždy som sa snažila na cestovanie dôkladne pripraviť, keďže nevyužívam služby cestovných kancelárií ani agentúr, ale cestujem ako „backpackerka“ na vlastnú päsť. Nikdy som nemala ani obavy z toho, že by som sa v nejakej krajine nedohovorila s miestnymi, aj keď mojimi cieľovými krajinami boli najmä rozvojové krajiny. Angličtina je v tomto smere univerzálna.

Aká bola úroveň Tvojej angličtiny, keď si začala cestovať?

Počas vysokej školy som mala možnosť stráviť niekoľko mesiacov v USA a Írsku, kde som sa v angličtine zdokonalila. Predtým však moja úroveň angličtiny bola pomerne na dobrej úrovni, bola plynulá, čítala som literatúru aj dennú tlač v angličtine bez problémov, komunikovala s kamarátmi zo zahraničia. To skutočné cestovanie prišlo až po vysokej škole.

IMG_1937O koľko sa Tvoja angličtina zlepšila popri cestovaní?

Počas môjho pobytu v USA a v Írsku, som mala možnosť rozprávať sa s ľuďmi z rôznych oblastí týchto krajín a často som mávala problém rozumieť im kvôli prízvuku, ktorý bol tak odlišný od tej „štandardizovanej“ angličtiny. Po čase som však už dokázala rozlíšiť, kto z akej oblasti pochádza. Ak bol prízvuk veľmi silný, poprosila som, aby hovorili pomalšie. Neskôr, najmä v USA, som nachádzala veľké potešenie v tom, tipovať národnosť niekoho podľa jeho prízvuku.

Akým spôsobom cestuješ, a ktoré zdroje využívaš pri cestovaní?

Vždy som cestovala vo dvojici výhradne na vlastnú päsť, pokiaľ nešlo o pracovnú cestu a mala som stanovený istý itinerár, ktorého som sa musela držať. Na prípravu na cestu som využívala a využívam knižných sprievodcov (či už Lonely Planet, Footprint a iné) alebo tiež čerpám z denníkov či blogov jednotlivých cestovateľov, ktorí navštívili krajiny, do ktorých sa chystám.

IMG_1938

Viac o Lonely Planet a iných zaujímavých tipoch sa dozvieš v mojom najnovšom e-booku TRAVEL AROUND THE WORLD, ktorý si môžeš zadarmo stiahnuť TU:


Čo si zažila počas cestovania, čo by si určite nezažila inak?

Počas mojich ciest sa vždy snažím o maximálny kontakt s miestnymi obyvateľmi, vyhýbam sa miestam, kde je prílišná koncentrácia turistov, rada ochutnávam miestne jedlá a špeciality, nechávam si poradiť od miestnych. V prípade, že cestujem do krajín, ktoré sa z môjho pohľadu nedajú nazvať demokratickými, snažím sa čo najviac podporiť lokálnych ľudí a nepodporovať režim, ktorý má často krát v rukách aj turistický priemysel a doplácajú na to predovšetkým miestni obyvatelia.

V akých krajinách si doteraz bola?

Navštívila som viacero krajín Európy, Latinskej Ameriky, Severnú Afriku, Blízky Východ a Áziu.

IMG_1932Aká vec sa Ti na cestovaní páči najviac?

Rada si svoju cestu sama plánujem, nemám problém však podľa okolností zmeniť či prispôsobiť si plán. Cestovanie mi poskytuje nadhľad nad každodennou realitou, ktorú zažívam, stretávanie sa s ľuďmi z iných krajín, s inými tradíciami či kultúrou je pre mňa veľmi obohacujúce. Cestovanie mávam spojené najmä s vôňami a jedlom, takže ak niekomu rozprávam o mojich cestách, často hovorím o jedle v tej danej krajine. Aj na Slovensku často využívam možnosť najesť sa v reštauráciách, ktoré vlastnia cudzinci a pripravujú tam ich domáce jedlá. V prípade, že nemôžem dlhšie cestovať, si aspoň takto môžem pripomenúť vôňu a chuť cestovania.

Odporučila by si ďalším cestovať?

Cestovanie možno len odporučiť. Ale nielen do európskych krajín, ale najmä krajín mimo nášho kultúrneho okruhu. Pre mňa bolo vždy takéto cestovanie najviac obohacujúce. Je na každom, aby si zvážil, akú formu cestovania chce využiť, ja vždy odporúčam cestovanie na vlastnú päsť. Je však potrebné veľmi dobre sa na takéto cestovanie pripraviť, zvážiť možné riziká, ale najmä preštudovať si kultúrny a sociálny kontext a rešpektovať miestne zvyklosti a odlišnosti. Vtedy je možné s miestnymi nadviazať rovnocenný vzťah a zážitok z cestovania bude o to silnejší.

Cestovanie, v prípade, že je zodpovedné, je niečo, čo v spomienkach dokáže pretrvať veľmi dlhý čas a čo dokáže človeku poskytnúť veľké množstvo energie.

TOTO VIDEO URČITE MUSÍŠ VIDIEŤ!!! THE ENGLISH LANGUAGE IN 24 ACCENTS 🙂

Foto: archív Gabriela Kiššová

Zaujímalo by ma, či Ťa niekedy zaskočil nejaký prízvuk v angličtine?

Budem rada, keď sa podelíš so svojimi zážitkami a napíšeš do komentárov pod článkom.


Páčil sa Ti tento článok? Ak áno, tak sa budem tešiť, keď ho pošleš ďalej svojim priateľom

Komentáre